loader image

Dolina Bobru

ślady natury, historii i człowieka

"Jestem z Doliny Bobru"

To hasło towarzyszy publikacjom tworzonym przez artystów emocjonalnie związanych z krainą, którą można opisać i poznawać przez pryzmat wielu wymiarów.

Pierwsze co nas urzeka, to niewątpliwie wspaniałe i zróżnicowane widoki. Dolina Bobru to teren podgórski, pagórkowaty, przez której środek przepływa dorzecze Odry – pełna zakoli i spiętrzeń rzeka Bóbr. 

W wyższych częściach doliny, na przykład we wsi Radomice w której znajdują się nasze stodoły, na południowym horyzoncie odsłania się piękna panorama gór Karkonoszy, które zdają się być w doskonałej odległości by móc podziwiać całe ich pasmo.

Ale Karkonosze to nie jedyne góry, którymi można się stąd zachwycać. Przed nimi, przy ostrym powietrzu, odcina się pasmo gór Izerskich, a patrząc w stronę wschodzącego słońca ujrzymy pomalowane polami góry Kaczawskie, które szczególnie polecamy osobom lubiącym samotne wędrówki.

Uzupełnieniem krajobrazu jest tradycyjna szachulcowa architektura ogromnych wiejskich domów i stodół, ruiny zamków Wleń i Maciejowiec, ukryte wielkie dwory, na przykład Pałacu Lenno, czy też charakterystyczne żelazne mosty wznoszące się nad wspomnianą rzeką Bóbr.

 

 

Całość tworzy baśniowy klimat, a każde spojrzenie na mijane przez nas ludzkie osiedla jest jak gotowy kadr z filmu fantasy.

 
Kiedy już nasycimy się tym bogatym i urozmaiconym krajobrazem dla zwieńczenia naszych wędrówek trzeba koniecznie odwiedzić miejsce rozlewiska rzeki Bóbr, czyli sztuczne Jezioro Pilchowickie ze słynną kamienną zaporą, która stała się tłem dla wielu filmów i gier komputerowych. To miejsce na pewno zapadnie nam w pamięć.
 
Dolina Bobru to jednak nie tylko piękne plenery. To także miejsce fascynujące botaników, geologów, archeologów i historyków. Można tu spotkać wiele zagrożonych gatunków roślin, których pejzaż przez cały rok bardzo się zmienia. W gęstych lasach poukrywane przez naturę są wyjątkowe formacje skalne, na przykład „porwaki” niedaleko wsi Łupki.
 
Geolodzy często wskazują Sudety jako wyjątkowe miejsce na mapie Europy pod względem geologicznego zróżnicowania. Od wieków wydobywano tu także szlachetne i użytkowe kruszce, czego pomnikami są nieczynne kamieniołomy i niewielkie sztolnie na które możemy się natknąć zupełnie przypadkiem. Z ciekawostek można dodać, że stąd wydobywano uran eksportowany następnie do… Związku Radzieckiego.

 

 

 

Top trzy

atrakcje do zobaczenia

Zapora Pilchowicka

Most Toma Cruise`a 🙂

Zamek Wleń

Dla Włóczykijów

Kiedy droga jest celem a nie cel sam w sobie 🙂

Droga na Wojciechów

Panorama gór Kaczawskich przed krzyżem pokutnym

Białe Skały

Ładowanie